»Če se bo pokazalo, da je projekt dober, ga bomo nadaljevali. Konec leta 2021 bi tako poskusno začeli sosežig, leta 2022 pa bi stekel reden sosežig. To je eden od prvih korakov k zeleni energiji. Če bi kar koli v postopku pokazalo, da sosežig poslabšuje okoljske parametre, bi projekt takoj ustavili.«
»Razprava o sosežigu bi morala biti skupaj z dogajanjem v premogovniku v resnici razprava o novem razvojnem modelu Šaleške doline.«
»Zavedamo se, da popolnoma brez emisij pač v nobenem tovrstnih projektov pač ne gre, vendar z ustreznimi čistilnimi napravami in z ustreznim konceptom stremimo proti ničelnim emisijam.«
»Različne študije so pokazale, da je v Sloveniji dovolj primernih odpadkov za izdelavo kakovostnega goriva SRF, kakršnega nameravamo uporabljati v Tešu.«
»Ne moremo imeti zakonodaje, kjer je napravam za sosežig dovoljeno izpuščati v zrak bistveno več strupenih snovi in tamkajšnje prebivalce bolj ogrožati, kakor trenutno velja za sežigalnice, zato to izenačujemo.«
»Če imamo močno industrijo, kot jo Slovenija ima, bi bilo treba razmisliti o možnosti, da se lahko odpadki dokončno termično obdelajo v državi povzročiteljici odpadka. Obdobje korone nam je namreč pokazalo, da je lahko odvisnost od drugih tudi velika težava.«
»Takšna ureditev je nujna, jo pozdravljamo in mora biti v celoti upoštevana, brez izjem. Zakonodajo na področju sosežiga odpadkov pa je treba izenačiti s sežigom.«
»Radi bi opozorili predvsem na krivice, ki se nam tukaj dogajajo. Na sporno zakonodajo, ki omogoča sosežig velikih količin odpadkov v peči cementarne. To je bistvo.«
»Če se bomo za to odločili v kratkem, potem lahko mi že v naslednjem letu oziroma že v tem letu zaprosimo za evropska sredstva.«
»Če primerjam pred 10 leti, smo takrat dvignili štiri tone, danes mogoče 500 kilogramov. Mislim, da bomo počasi spoznali, da je voda bogastvo.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju